გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მე-2 მსოფლიო ომი
|
სწავლების საფეხური
|
მე -8 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 ბავშვი. განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის მიზნები/შედეგები
|
გაეცნონ მოსწავლეებმა მე-2 მსოფლიო ომთან დაკავშირებულ ი მოვლენები,შეიტყონ
ამ ომის აქამდე არნახული მასშტაბების, შეიარაღების ახალი სახეობების, ადამიანური
დანაკარგის და მნიშვნელოვანი პოლიტიკური შედეგებისშესახებ, მოსწავლეები განივითარებენ
სწავლას, თანამშრომლობის,კვლევის, პრობლემების გააზრების და კავშირებით დადგენით
უნაღებს. ასევე ჩამოუყალიბდებათ ისეთი მაღალზნეობრივი ღირებულებები:როგორიცაა: ტოლერანტობა,
თანაგრძნობა და მზრუნველობა.
მიმართულება: სახელმწიფო მმართველობა და პოლიტიკა.
1) მოსწავლე
შეისწავლის კონფლიკტების მიზეზებს, განვითარებასა და შედეგებს.
2) ახასიათებს
საზოგადოებაში მშვიდობიანი თანაარსებობისთვის საჭირო პირობებს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მათ იციან ომის მსხვერპლთა კატეგორიები, ასევე იციან სამხედრო ტყვეების,
მათი უფლებების განმსაზღვრელი ნორმები, დაცვის მექანიზმები, მსჯელობენ სხვადასხვა
ქვეყნებში მომხდარ კონფლიქტებზე.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
შეფასებისას დაკვირვების ობიექტი იქნება პრეზენტაცია, მსჯელობა.მოსწავლეები
შეფასდებიან შემდეგი კრიტერიუმებით:მსჯელობს გარკვევით და ამომწურავად მოჰყავს ფაქტები
და არგუმენტები
|
სასწავლო მასალა ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა I
წინა მასალის გამოკითხვა 5წთ
პრეზენტაცია- ერთ მოსწავლეს დავალებული ჰქონდა გაეკეთებინა თემაზე (II მსოფლიო ომი)- ინფორმაციის მოძიება ინტერნეტით.5 წთ
მეორემოსწავლეს დავალებული ჰქონდა მცირე მოხსენება თემაზე, II მსოფლიო
ომი და ჩემი სოფელი“.5წთ
აქტივობაII
კითხვა-პასუხი მოხსენებასთან დაკავშირებით
აქტივობა III
მასწავლებელი დაფაზე წერს სამ კითხვას:
1) შუა
საუკუნეების რომელ მაშტაბურობას გაგონებთ მე-2
მსოფლიო ომი?
2) როგორ
ფიქრობთ რამდენად მასშტაბური იყო მე-2 მსოფლიო ომი?
3) რა
სავალოლო შედეგები შეიძლებოდა მოეტანა მე-2 მსოფლიო ომს?
ორგანიზება: მუშაობა მთელ კლასთან.5წთ.
აქტივობა IV
თემის შეჯამება(3წთ)
შეფასება 2წთ
|
Friday, May 31, 2013
Subscribe to:
Posts (Atom)